O czym jest ta książka - spis treści

roz1

Wstęp
O poszukiwaniu odpowiedniego hidżabu i jedzenia na wędrówkę, czyli dlaczego potrzebujemy własnego przewodnika, a panowie mimo dobrych chęci nie zawsze dobrze nam radzą.

Część I: Przed podróżą, czyli jak oswoić strachy i straszki

Rozdział 1: Ale czy ty się nie boisz?
Dlaczego warto zrobić listę strachów i czy świat jest bardziej niebezpieczny od Polski; czemu papieżowi Franciszkowi w kilka miesięcy po mnie zaserwowano herbatkę z liści koki; czy ktoś gdzieś zapewni mi pełne bezpieczeństwo i dlaczego kobieta nie popada w tarapaty tak szybko jak mężczyzna; czy bać się podróżować solo.

Rozdział 2: Witek na wiadukcie, czyli czy ja to polubię
Skąd wiedzieć, czy polubię podróże, a zwłaszcza ich nienajlepsze chwile

Rozdział 3: Jak wybrać kierunek na pierwszy wyjazd
Jaki adres ma podróżnicze przedszkole; czy popularne Maroko i Gruzja to dobry wybór dla kobiety, jak wędrować tanio po Skandynawii  i czy można przeżyć przygodę życia na Ibizie.
IMG 2122


Rozdział 4: Jak zaplanować budżet
Co wziąć pod uwagę planując wyjazd, jak założyć wydatki i kontrolować je na miejscu i co to jest podatek od muzungu; czy zawsze warto się targować, oszczędzać każdego dolara i jak nie wpaść w pułapkę taniości; ile kosztują podróże i co zrobić, żeby nie kosztowały więcej – konkretne kwoty i przykłady.

Rozdział 5: Ujarzmiając chaos
Jak nie zapomnieć paszportu i zapłacenia rachunków przed wyjazdem.

Rozdział 6: Skąd wiedzieć, czego się spodziewać na miejscu
Czy bać się chińskiego nowego roku i pory deszczowej, dlaczego parasol jest lepszy od kurtki i czy można normalnie jeść w ramadan.

Rozdział 7: Gdzie kobieta może nie czuć się bezpiecznie
Skąd to wiedzieć i jak ocenić sytuację; jakich części świata obawiają się kobiety, a gdzie jest dla nich bezpiecznie; czego boją się kobiety w podróży i czy będą czuć się komfortowo w Indiach i krajach muzułmańskich; jak poradzić sobie w miejscach, w których kwitnie seksturystyka.
moldowa 446


Rozdział 9: Podróże w czasach terroru
Czy jechać do Egiptu, Paryża, Brukseli; jak nadążyć za zmieniającą się sytuacją i skąd czerpać informacje na temat potencjalnych zagrożeń.

Rozdział 10: Czy dam radę nie znając języka
Na ile trzeba znać języki, żeby sobie poradzić, czy angielski wystarczy i czemu gringo mówiący po hiszpańsku mają łatwiej; jak powiedzieć herbata, żeby dostać herbatę, a nie czaj i czy warto uczyć się lokalnych słówek, skoro po powrocie i tak je zapomnę.

Część II: Godzina zero. Decyzja zapadła, za chwilę wyruszam

Rozdział 11: Najważniejsze rzeczy do załatwienia
Jak zorganizować kontakt z rodziną, zadbać o dokumenty i poradzić sobie z wizami.

Rozdział 12: Wszystko o pakowaniu
Jak się spakować do plecaka podręcznego, z czego można zrezygnować i czy 20 dkg robi różnicę; gdzie prać w podróży i suszyć w wilgotnym klimacie; co zrobić z kurtką jadąc z zimnej Polski w tropiki, czy można żyć bez odzieży turystycznej i dlaczego chusta przydaje się nie tylko w krajach muzułmańskich; dlaczego nie wychodzę z domu bez piłeczki ping pongowej,  wachlarza i ścierki w zewnętrznej kieszeni plecaka, a żelazko jest lepsze od kompresora; spakować się w jeden, czy też w dwa plecaki – główny i podręczny noszony przed sobą.

Rozdział 13: Rzecz o zdrowiu i ubezpieczeniu
Jak znaleźć dobrą firmę ubezpieczeniową, co warto ubezpieczyć, a co – niekoniecznie; jak przyjmować szczepienia, żeby nie zielenieć i co robić, kiedy puchnie ręka; czy można kupić tańsze antymalaryki i kiedy kobieta nie może ich przyjmować; dlaczego hotelowa moskitiera to zwykle za mało i jak skóra znosi najpopularniejszy repelent; jak jeść, żeby się  nie zatruć, kiedy można pić wodę z kranu i czy obce choroby są groźniejsze od polskich; czy można podróżować będąc chorą.

Cześć III: Przeżyć w drodze i wrócić szczęśliwą

Rozdział 14: Jak się zachować na miejscu
Skąd wiedzieć, co wypada kobiecie i dlaczego nie zawsze warto ufać intuicji; czy bezpieczeństwo można kupić, kiedy korzystać ze stref przeznaczonych dla kobiet i dlaczego nie należy nosić torby od strony ulicy; jak poradzić sobie nocą w obcym miejscu i dlaczego nie zawsze warto wtedy korzystać z taksówek.
2008asia 068


Rozdział 15: Bo z mężczyznami nigdy nie wie, ach nie wie się
Jak wrócić z podróży bez męża: czy bać się molestowania, jak traktować miejscowych mężczyzn i zminimalizować końskie zaloty, gdzie tkwi granica prywatności i czym jest mina obrażonej księżniczki; gdzie szukać pomocy i jak sobie poradzić, gdy dookoła nie ma nikogo, kto mógłby pomóc; dlaczego nie warto nosić falszywej obrączki; w jakich rejonach paniom jest trudniej i czy mogą bezpiecznie korzystać w Couchsurfingu; jak wygląda skromny ubiór i czy pary bez ślubu zawsze mogą spać w jednym pokoju.

Rozdział 16: Higiena: historie toaletowe i inne potwory
Jak się umyć, kiedy nie ma łazienki, a nawet wody, i wysuszyć włosy na trekkingu; co zabrać do kosmetyczki, czy można poradzić sobie bez szamponu i jakie kosmetyki trudno kupić w dalekim świecie; jak przewieźć pilniki i pęsetę w bagażu podręcznym; dlaczego mydło jest lepsze od nawilżanych chusteczek i czy ręcznik szybkoschnący zawsze jest odpowiedni; jak się wysikać, gdy wokół nie ma nawet lichego krzaczka, dlaczego dziury w podłodze są lepsze od sedesów i gdzie można kupić podpaski.
trzy


Rozdział 17: Jak nie zostać w drodze bez pieniędzy
Jak nie dać się okraść, bezpiecznie przewozić pieniądze, a jeśli okradną – stracić jak najmniej; dlaczego bardziej niż o portfel trzeba się martwić o konto; czym jest higiena pieniężna, jak nie cierpieć niewygód nosząc na brzuchu saszetki z pieniędzmi i czy trzeba bać się wymiany na czarnym rynku.

Rozdział 18: Poszukiwany nocleg dobry, bezpieczny i tani
Jak nie zostać w drodze bez noclegu, dlaczego lokale dla miejscowych są fajniejsze od hosteli, jak szukać taniego noclegu w drogich miejscach; co sprawdzić w hotelowym pokoju, żeby czuć się bezpiecznie, czy bać się pokoju, którego nie można zamknąć od wewnątrz; czy można spędzić bezpiecznie noc na dworcu albo na lotnisku i jak nie bać się śpiąc samotnie w namiocie.

Rozdział 19: Transport: przygody nocne i nie tylko
Dlaczego nie warto martwić się brakiem transportu; jak bezpiecznie podróżować nocnym pociągiem, gdzie siadać w autobusach i czemu w minibusach lepiej upychać się z tyłu.

roz2


Rozdział 20: Czy kobieta może jeździć sama autostopem
Dlaczego autostop nie jest dla tych, którzy chcą podróżować tanio; czy kobieta w pojedynkę może jeździć nim bezpiecznie - jak zminimalizować zagrożenia, do kogo wsiadać i czy warto mieć ze sobą scyzoryk; skąd wiedzieć, którą drogą jeździ więcej aut i gdzie najlepiej je zatrzymywać; jak złapać safari na stopa i czy można prosić o pomoc mundurowych; czy można bezpiecznie podróżować nocą i co zrobić, jeśli zastanie nas ona na autostradzie.

Zakończenie
Co wkurza, a co cieszy w podróżach

 

Jak to się robi na Spitsbergenie - przeczytaj fragment rozdziału o higinie w podróży 

 

Rozważnie i romantycznie, Pascal 2017 (premiera: 14 czerwca), stron - 336, cena - 36,90 zł.